سه شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۶

«انا فتحنا لک فتحا مبینا» عملیات فتح المبین یادآور خاطرات دوتن از شهدای والامقام روستابه روایت همسنگران

«انا فتحنا لک فتحا مبینا»  عملیات فتح المبین یادآور خاطرات دوتن از شهدای والامقام روستابه روایت همسنگران

به گزارش دهیاری بختیار: شهید پرویز اصل زعیم وشهید علی تقی پور دو تن از شهدای این روستا هستندکه در عملیات غرور آفرین فتح المبین در صبح روز۶۱/۱/۲در منطقعه عملیاتی شوش به درجه رفیح شهادت نائل آمدند ودر تاریخ ۱۲و۱۳ فروردین در گلزار شهدای روستاآرمیدن
منطقه عمومی فتح المبین در غرب رودخانه کرخه واقع شده است و از شمال به ارتفاعات صعب العبور تی شکن، دالپری، چاه نفت و تپه سپتون؛ و از جنوب به ارتفاعات میشداغ، تپه های رملی و چزابه (شیب)؛ و شرق به مرز بین المللی (در شمال و جنوب فکه) منتهی می شود.
منطقه مزبور ۲۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد از لحاظ جغرافیایی ناهموار است و علاوه بر ارتفاعات یادشده، دارای تپه های ماهور بسیار و بعضاً غیر قابل عبور می باشد. این بلندی ها به دلیل پستی زمین در شرق کرخه، روی شهرهای شوش، هفت تپه و جاده اهواز – اندیمشک کاملا مشرف می باشند. ارتفاعات ابوصلیبی خات با ۲۰۲ و ۱۸۹ متر، کوه های برغازه، رقابیه تی شکن، کمر سرخ، تنگه ابوغریب و رقابیه، مراکز رادار، سایت ۴ و ۵، پادگان عین خوش و نقاط حساسی همچون دوسلک و سه راهی قهوه خانه از عوارض مهم منطقه عملیاتی فتح المبین بودند.
جاده های آسفالته دزفول به دهلران، عین خوش به چم سری، جاده تنگه ابوغریب، جاده امام زاده عباس به چاه نفت و پل های احداث شده روی رودخانه های چیخواب و دویرج نیز از مهم ترین راه های مواصلاتی منطقه محسوب می شدند. که در این عملیات نتایج ذیل به حرمت خون شهدا حاصل گردید.

– آزادسازی ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی؛ شامل دهها بخش و روستا، سایت ۴ و ۵ رادار، جاده مهم دزفول – دهلران و … .
– نزدیک شدن نیروهای خودی به مرز در منطقه غرب شوش و دزفول.
– خارج شدن شهرهای دزفول، اندیمشک و شوش و مراکز مهمی همچون پایگاه هوایی دزفول از تیررس توپخانه دشمن، و دستیابی به چاه های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه.
– انهدام بیش از ۴ لشکر، ۳۶۱ تانک و نفربر، ۱۸ هواپیما، ۳۰۰ خودرو، ۵۰ توپ و ۳۰ دستگاه مهندسی ارتش عراق.
– به غنیمت گرفته شدن ۳۲۰ تانک و نفربر، ۵۰۰ خودرو، ۱۶۵ توپ، ۵۰ دستگاه مهندسی و مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات انفرادی.
– به اسارت در آمدن بیش از ۱۵ هزار تن از نیروهای دشمن.
– کشته و مجروح شدن حدود ۲۵ هزار تن از نیروهای دشمن.
واینک بر همه ما واجب است تا هرساله با یاد خاطر ه شهدا خصوصا” ایام عید با یاد این عزیزان فراموش نکنیم که هرچه داریم از برکت خون شهدا داریم همانا
مقام معظم رهبری فرمودند:هر چه امروز کشور ما دارد و هرچه در آینده بدست بیاورد به برکت خون این جوانان شهیداست.
وآنچه مهم است حفظ راه شهداست،یعنی پاسداری از خون شهدا،این وظیفه اول ماست.
ونمک شناسی حق شهدا این است که در راهی که آن ها باز کرده اند،حرکت کنیم.
وامروزه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.

نوشته شده توسط dehyaribakhtiar در جمعه, ۰۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۶:۵۲ ب.ظ

دیدگاه