دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۶

سابقه تاریخی جنگ در ایران (به مناسبت هفته دفاع مقدس)

جنگ هشت ساله عراق علیه ایران اسلامی اولین جنگ دردویست سال اخیراست که براثرآن هیچ قطعه ای ازخاک ای)ران جدانشد

۱- درجنگ نخست ایران و روسیه ( ۱۱۷۶٫۱۱۸۶ ه.ش) عهد نامه ذلت بار گلستان بر ایران تحمیل و بخشی از پیکر ایران جدا شد.

۲- در دومین جنگ ( ۱۱۹۹٫۱۲۰۱ه.ش) نیز عهد نامه ننگین ترکمن چای بر اوراق نقش بست که افزون بر جداسازی بخش دیگری از شمال ایران حق کشتیرانی ایران در دریای خزر سلب گردید و حق قضاوت کنسولی و پنج میلیون غرامت به روسیه داده شد.

۳- در سال ۱۲۲۱هجری شمسی طی عهد نامه دوم ارزروم که به دنبال در آستانه جنگ قرار گرفتن دولت های عثمانی و ایران و پس از چهار سال مذاکره با میانجیگری دولتهای استعماری انگلیس و روس به امضای دو دولت رسید.تمامی ولایت سلیمانیه به دولت عثمانی واگذار گردید.

۴- بر اساس عهدنامه ای که در سال ۱۲۳۶ه.ش در پاریس میان ایران و انگلیس منعقد گردید هرات از ایران جدا شد و ایران، افغانستان را به رسیت شناخت.

۵- در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی درجریان انعقاد پروتکل اسلامبول و دخالت روس و انگلیس حدود ۷۰۰ مایل از مناطق نفت خیز ایران در شمال و جنوب قصر شیرین به دولت عثمانی واگذار شد.

۶- سرانجام در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی با ادامه سیاست استعماری انگلستان، ایران از حق ماکیت خود نسبت به بحرین صرفنظر نمود تا مالکیت مجدد خویش را بر جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس که در قیمومیت انگلستان بود، به دست اورد.

۷- اما درهشت سال جنگ تحمیلی هیچ قراردادی پذیرفته نشد ، تمامیت ارضی ایران اسلامی حفظ شد ، انقلاب اسلامی بیمه شد ، پذیرفتن قطعنامه هم براساس مصالحی بود که خود امام خمینی رضوان الله تعالی علیه بهتر از هر کسی به رمز وراز آن آگاه بودند

به راستی،چه رازو رمزی در هشت سال جنگ تحمیلی نهفته است که آن را به لحاظ ناکام گذاشتن دشمن و حفظ تمامیت ارضی ایران ، متمایز ساخته و نام با شکوه و جاودان( دفاع مقدس) را زیبنده آن کرده است، با آنکه به طرز بی سابقه ای شورای امنیت سازمان ملل در انجام وظیفه خود در محکوم کردن تجاوز و متجاوز تسامح ورزید و بیشتر قدرت های برتر جهان و دولتهای منطقه از تجهیز عراق به سلاح های پیشرفته کشتار جمعی و در اختیار گذاشتن اطاعات مهم نظامی و حمایت های گسترده مالی ، سیاسی و تبلیغاتی در عرصه جهانی کوتاهی نکردند و برخی مستقیما به نفع عراق وارد جنگ شدند.

نوشته شده توسط dehyaribakhtiar در پنج شنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۹:۲۳ ق.ظ

دیدگاه