دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۶

سران کشورها چگونه مرگ چاوز را تسلیت گفتند؟

سران کشورها چگونه مرگ چاوز را تسلیت گفتند؟

عصر روز سه شنبه به وقت کاراکاس ،چاوز ۵۸ ساله پس از دوسال مبارزه با سرطان ،رخت از این دنیا بربست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نظراباد  آنلاین،طبق عرف بین المللی سران کشورهای مختلف نیز در پیامهایی درگذشت رهبر ونزوئلا را به اشکال گوناگون تسلیت گفتند.

شاید بتوان ریس جمهور کشورمان را از جمله روسای جمهوری دانست که در آغازین ساعت درگذشت چاوز پیام تسلیتی منتشر کرد و در ان از چاوز به عنوان شهید راه خدمت وآزادی یاد کرد و یک روز در کشور نیز عزای عمومی اعلام نمود .

 

حمدی نژاد در این پیام تصریح کرده است:

روح بلند مردمی بزرگ از تبار عدالت طلبان و آزادی‌خواهان به آسمان پر کشید و جهان را در سوگ فرو برد. ونزوئلا فرزندی برومند و شجاع و جهان، رهبری خردمند و انقلابی را از دست داد.

در نهایت تأثر این حادثه غم‌انگیز را به همه ملت‌ها و ملت بزرگ ونزوئلا و خانواده محترم ایشان و جنابعالی تسلیت عرض می‌نمایم.

هوگو چاوز نامی آشنا برای همه ملت‌هاست. نام او یادآور زلال پاکی و مهربانی، شجاعت، پایمردی، عشق به مردم و فداکاری و تلاش بی‌وقفه برای خدمت به مردم به ویژه محرومین و زخم خوردگان از استعمار و استکبار است.

او انسانی عمیقاً موحد و مؤمن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیاء الهی و حاکمیت جهانی عدالت و عشق به رهبری صالحان بود.

او همزمان که با رشادت تمام در برابر زیاده‌خواهی‌های مستکبران می‌ایستاد و فشار سنگین تبلیغاتی و اقتصادی و تهمت‌ها و حتی کودتاها را در هم می‌شکست، قامت بلندش در برابر کودکی خردسال فرو می‌افتاد و با دست‌های مهربانش او را نوازش و سرود آزادی و سرافرازی را در گوش او زمزمه و زلال عشق را در اندیشه و جان او جاری می‌کرد.

هوگو چاوز نماد و میراث دار همه شجاعان و مبارزان و انقلابیون در تاریخ پرافتخار و البته غم بار آمریکای لاتین و تجلی روح آزادگی مردم مظلوم این دیار و همه ملت های تحت ستم و پرچم برافراشته مبارزات ضد استعماری و عدالت طلبانه و طلایه دار دوستی بین ملت ها است.

او نقطه اتکاء روحی و پشتیبان همه انقلابیون و آزادی خواهان منطقه و جهان بود.

او حقیقتا جلوه روشنی از یک ونزوئلایی پرشور و آرمانی و دوست داشتنی است و مردم بزرگ ونزوئلا با آگاهی و هوشمندی بارها و بارها او را به مسند ریاست جمهوری رساندند و در فراز و نشیب و سختی ها یاریش کردند و او نیز همه فرصت‌ها و قدرت را برای خدمت به مردم و سربلندی کشورش و آزادی ملت ها به کار گرفت.

او سرانجام در پی یک بیماری مشکوک همه وجود و جان خود را نیز در این راه پرافتخار تقدیم کرد.

او در حقیقت شهید راه خدمت به ملت ونزوئلا و پاسداری از ارزش های انسانی و انقلابی است گرچه امروز و به ظاهر هوگو چاوز، دوست صمیمی و مهربان مردم، در بین ما نیست اما اطمینان دارم که روح آسمانی و اندیشه پاک او هر روز و در افقی بالاتر در دل و جان تک تک مردم آمریکای لاتین و ونزوئلا و همه ملت های عالم و با درخششی بیشتر طلوع می کند و راه عزت و سربلندی را فرا روی همگان قرار خواهد داد.

هوگو چاوز زنده است تا عدالت و عشق و آزادی زنده است. او زنده است تا ایمان و پاکی و انسانیت زنده است. او زنده است تا ملت ها زنده اند و برای استقرار استقلال و مهربانی و عدالت تلاش می کنند.

تردید ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح (ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد.

یک بار دیگر این ضایعه سنگین را تسلیت گفته و از خداوند منان برای جنابعالی و ملت ونزوئلا و همه ملت ها سعادت و سلامت و رفاه و عزت آرزو می‌کنم.

روسای جمهور کشورهای آمریکای لاتین (کوبا،بولیوی،آرژانتین و ..)نیز علاوه بر ارسال پیام تسلیت ،عزای عمومی در کشورهای خود اعلام نمودند.

اوباما؛ حمایت از مردم ونزوئلا در زمان چالش‌ آمیز مرگ هوگو چاوز

اوباما نیز در بیانیه ای که نشان می دهد از مرگ چاوز کاملا خرسند است اعلام کرد در ونزوئلای جدید به دنبال مناسبات بهتر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه در واکنش به مرگ رئیس‌جمهوری ونزوئلا اعلام کرد که با مرگ «هوگو چاوز»، آمریکا به دنبال ایجاد روابط سازنده‌ای با کشور ونزوئلا است.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در این زمان چالش‌ آمیز مرگ هوگو چاوز، آمریکا بر حمایت خود از مردم ونزوئلا و منافع خود در گسترش یک روابط سازنده با دولت ونزوئلا تأکید می‌کند.

باراک اوباما ادامه داد: در حالیکه ونزوئلا فصل جدیدی در تاریخ خود را آغاز می‌کند، آمریکا به سیاست‌هایی متعهد است که قوانین دموکراتیک و احترام برای حقوق بشر را تقویت می‌کند

سوریه/بشار اسد: چاوز در خاطره تاریخ باقی خواهد ماند

بشار اسد در پیامی درگذشت رییس‌جمهور ونزوئلا را تسلیت گفته و اعلام کرد که هوگوو چاوز در یاد و خاطره تاریخ باقی خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) بشار اسد در این پیام تسلیت خود خطاب به معاون رییس‌جمهور فقید ونزوئلا عنوان داشت که درگذشت هوگوو چاوز که دوست خوبی برای سوریه به شمار می‌آمد، ضربه بزرگی برای وی و مردم سوریه به شمار می‌آید.

وی در ادامه تاکید کرد: جهان یک رهبر اسطوره‌ای و مقاوم در برابر توطئه‌های آمریکا را از دست داد، فردی که برای محافظت از حاکمیت ونزوئلا و ممانعت از مداخله در امور داخلی آن و همچنین آزادی ملت‌ها تلاش می‌کرد.

اسد تاکید کرد: من و مردم سوریه خواهان تقویت روابط دوستانه خود با ونزوئلا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستیم. یاد و خاطره این رهبر فرزانه در خاطره ما و تاریخ باقی خواهد ماند و وی به عنوان سمبلی برای ملت‌های آزاده به شمار می‌آید.

وی هم‌چنین به مواضع حامی چاوز از سوریه در جنگ با گرو‌ه‌های مسلح و حل و فصل بحران این کشور اشاره کرد.

افغانستان/کرزای:مرگ هوگو چاویز یک ضایعه بزرگ است
همچنین حامد کرزی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن ابراز تاسف ازمرگ هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا،مراتب تسلیت عمیق خود را به خانواده رئیس جمهور، حکومت و مردم این کشور ابراز کرد.
به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، حامد کرزی، هوگو چاویز را یک رهبر توانا و قوی خواند که برای حفظ حاکمیت ملی کشور خود و بهبود زندگی مردم اش تا پایان عمر تلاش و خدمت کرد.
رئیس جمهور کرزی مرگ وی را ضایعه بزرگ خواند.
حامد کرزی اظهار امیدواری کرد که مردم پرتلاش ونزوئلا بتوانند از طریق انتخابات دموکراتیک، تداوم ثبات و ترقی در کشور شانرا تضمین نمایند
اندونزی:برای مردم ونزوئلا دعا می کنیم تا هشیار باشند

خبرگزاری رسمی اندونزی ( آنتارا ) گزارش داد دولت اندونزی روز پنجشنبه درگذشت هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا را به دولت این کشور تسلیت گفت.
خبرگزاری آنتارا به نقل از مارتی ناتالیگاوا وزیر امور خارجه اندونزی اعلام کرد : « دولت و مردم اندونزی از مرگ چاوز احساس غم و اندوه می کنند. »
وی افزود سوسیلو بامبانگ یودهویونو رئیس جمهوری اندونزی نیز به دولت و مردم ونزوئلا تسلیت می گوید.
وزیر امور خارجه اندونزی تاکید کرد چاوز فعالانه در مجامع بین المللی حضور داشت و نقش های مهمی ایفا کرد.
وی تصریح کرد : « برای مردم ونزوئلا دعا می کنیم تا هشیار باشند و مسیر توسعه ای را که چاوز فراهم کرد ، دنبال کنند.»
مارتی اضافه کرد اندونزی مناسبات خوبی با ونزوئلا از جمله در زمینه های دوجانبه و چند جانبه برقرار کرده است.
رهبر چین: هوگو چاوز سیاستمداری بزرگ و رهبری برجسته بود
دبیر کل حزب کمونیست چین با ارسال پیامی درگذشت چاوز را به مردم و دولت این کشور تسلیت گفت.
به گزارش شینهوا، «شی جین پینگ» رهبر حزب کمونیست چین با ارسال پیامی با «نیکلاس مادورو» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا ابراز همدردی کرد و درگذشت چاوز را تسلیت گفت.

دبیرکل حزب کمونیست چین در پیامش این ضایعه را به دولت، مردم و نیکلاس مادورو تسلیت گفت.

شی در پیامش آورده است؛ چاوز سیاستمدار بزرگ و رهبر برجسته‌ای برای مردم کشورش بود که با ساخت و ساز کشور و دستاوردهای بزرگ توانسته بود احترام زیادی نزد مردمش کسب کند.

رهبر چین، چاوز را دوست بزرگ مردم چین خواند که سهم قابل توجهی در پیشبرد همکاری‌های میان دو کشور و افزایش سطح روابط میان پکن و کاراکاس داشته است.

شی گفت: حزب کمونیست، دولت و مردم چین اهمیت زیادی برای روابط خود با ونزوئلا قائل هستند و با ونزوئلا برای ارتقا و عمیق تر شدن روابط دوجانبه همکاری خواهد کرد.

نوشته شده توسط dehyaribakhtiar در شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱:۱۳ ب.ظ

دیدگاه