جمعه, ۰۴ اسفند ۱۳۹۶

شعار روز جهانی سال ۱۳۹۴(۲۰۱۵میلای) : ” ایمنی غذا از مزرعه تاسفره” است

شعار روز جهانی سال ۱۳۹۴(۲۰۱۵میلای) : ”        ایمنی غذا از مزرعه تاسفره” است

به گرزارش دهیاری بختیار : به مناسبت هفته سلامت ودر آخرین روز این هفته همایش پیاده روی خانواده گی که با همکاری دهیاری وشورای اسلامی؛اداره ورزش وحوانان شهرستان؛شبکه بهداشت ؛ مدرسه دخترانه وپسرانه؛ پایگاه بسیچ برادران وخواهران تدارک دیده شده بود صبح امروز دوشنبه از محل مدرسه شهید خسروپور شروع وپس از طی مسافتی درمحل باشگاه شهدای روستا با اهداء بیش از پنجاه جوایز که از سوی دهیاری وشورای اسلامی تدارک دیده شده بود در بین حاضرین باقید قرعه اهداء گردید.وهمچنین در این مراسم خانم دکتر وحدانی ر یئس شبکه بهداشت روستا نیز در خصوص هفته سلامت مطالب ارزندهای را برای حاضرین ایراد فرمودند .

موضوع روز جهانی بهداشت ۲۰۱۵ ،ایمنی موادغذایی است:
ایمنی مواد غذایی بطور فزاینده ای در حال جهانی شدن است و نیاز به تقویت سیستمهای ایمنی مواد غذایی بیش ازپیش درمیان کشورها مشهود است . به همین دلیل است که سازمان جهانی بهداشت موضوع سال ۲۰۱۵ را ترویج بهبود ایمنی مواد غذایی از مزرعه تا بشقاب (سفره )قرارداده است .
سازمان جهانی بهداشت در جهت پیشگیری،شناسایی و واکنش به شیوع بیماریهای ناشی از غذا کمک می کند.در این راستا بادستور العمل و قوانین غذایی، مجموعه ای از استانداردها،دستور العملها وقوانین بین المللی فرایندهای اصلی مواد غذایی را پوشش می دهد.همراه با سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (FAO) از طریق یک شبکه اطلاع رسانی جهانی،در مورد ایمنی مواد غذایی به کشورها هشدار می دهد.

۵ نکته کلیدی برای غذای سالم تر:
ایمنی مواد غذایی یک مسئولیت مشترک است. کاردرتمام طول زنجیره مواد غذایی از کشاورزان،تولیدکنندگان تا فروشندگان و مصرف کنندگان مهم است .
برای مثال پنج کلید جهت ایمنی غذایی، دستور العملی درخصوص چگونگی حمل و نقل و آماده نمودن غذا توسط فروشندگان و مصرف کنندگان می باشد:
کلید ۱ : تمیز نگه داشتن
کلید ۲ : جدا نگه داشتن غذای خام و پخته
کلید ۳ : پختن کامل غذا
کلید ۴ : نگهداری در درجه حرارت ایمن مناسب
کلید ۵ : استفاده از آب ،مواد اولیه سالم
روز جهانی بهداشت سال ۲۰۱۵ ، فرصتی است تا به کسانی که در بخشهای مختلف دولتی، تولیدکنندگان توزیع کنندگان، متخصصان بهداشت وسلامت دست اندرکارند، در مورد اهمیت ایمنی مواد غذایی و هر چیزی که میتواند در احساس امنیت و اعتماد به غذای بشقاب (سفره) نقش داشته باشد ، هشدار داده شود

DSCF8276-300x225

DSCF8276

DSCF8309

DSCF8243

DSCF8245

DSCF8267

د هیاری وشورای اسلامی این روز خجسته را تبریک عرض می نماید.

نوشته شده توسط dehyaribakhtiar در سه شنبه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۶:۰۱ ب.ظ

دیدگاه