دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۶

مانورزلزله

مانورزلزله

به گزارش دهیاری بختیار :صبح روز چهارشنبه مورخه ۹۴/۲/۲۳ به دعوت مدیریت بحران شهرستان وباهمکاری بخشداری ، نیروی انتظامی ودهیاری وشورای اسلامی روستای بختیارکه با حضور چشم گیر نهاد های ذیربط از ساعت ۹صبح الی ۱۲ظهر بطول انجامید.مانور زلزله در ورودی روستا خیابان شهید بهشتی به اجراء گذشته شد. در این مانور که جمعی از اهالی روستا نیز نظارگرآن بودن الحمدولله بدون هیچ حادثه بپایان رسید.

DSCF8628

DSCF8651

DSCF8651

DSCF8650

DSCF8638

DSCF8626

DSCF8613

DSCF8619

واما بعد نیست بدانیم که زلزله چیست؟ وعلائم آن چه می باشد.
لرزش ناگهانی پوسته‌های جامد زمین ، زلزله یا زمین لرزه نامیده می‌شود. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگها
و طبقات درونی زمین بیان نمود. این فشار به حدی است که در سنگ گسستگی بوجود می‌آید و دو قطعه سنگ در امتداد سطح شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند.
به سطح شکستگی که توأم با جابجایی است، گسل گفته می‌شود.
وقتی که سنگ شکسته می‌شود، مقدار انرژی که در زمان طولانی در برابر شکستگی حالتهای مختلفی را برای آزادسازی انر‍ژی نهفته شده بوجود می‌آورد.

بطوری که در ابتدا فشار و نیروهای درونی ممکن است باعث ایجاد یکسری لرزه‌های خفیف و کوچک در سنگها شود که پیش لرزه نامیده می‌شود.
بعد از اینکه فشار درونی بر مقاومت سنگها غلبه کرد انرژی نهفته آزاد می‌گردد و زمین لرزه اصلی رخ می‌دهد، البته نباید از اثر لرزشهای کوچکی
که بعد از زمین لرزه اصلی نیز اتفاق می‌افتد و به نام پس لرزه معروف هستند، چشم پوشی کرد.
لرزه ، پیش لرزه ، لرزه اصلی و پس لرزه مجموعا یک زمین لرزه را نشان می‌دهند.

باید توجه داشت که تمام زلزله‌ها با پیش لرزه‌ها همراه نیست و همچنین پیش لرزه را نمی‌توان مقدمه وقوع یک زلزله بزرگ دانست،
زیرا در بسیاری از موارد یک زلزله مخرب خود یک پیش لرزه فوق العاده مخربی بوده است که در تعقیب آن اتفاق افتاده است.
همچنین در بسیاری از زمین لرزه‌ها زلزله اصلی بدون هیچ لرزه قبلی و یکباره اتفاق می‌افتند،
زلزله‌هایی هم در اثر عوامل دیگر مثل ریزشها (مثلا ریزش سقف بخارهای آهکی و زمین لغزشها)
و یا در بعضی موارد فعالیتهای آتشفشانی نیز بوجود می‌آید که مقدار و شدت آنها کمتر است.

علائم وقوع زلزله
یکی از بارزترین علائم زلزله پیش لرزه‌های خفیف ناشی از موج‌های اولیه است که در پی آنها فیزیک امواج اصلی زلزله اتفاق می‌افتد.
گاهی صداهای انفجار گونه ناشی از حرکت لایه‌های زمین نیز توام با رسیدن این فیزیک امواج شنیده می‌شود.
در شهر بم قبل از وقوع زلزله اصلی فیزیک امواج خفیف سه بار آنرا لرزانده بود و چند ساعت قبل نیز صداهای عجیبی از درون زمین شنیده شده بود.

نور نیز یکی از علائم وقوع زلزله می‌باشد. قبل از زلزله‌های رودبار و بم نوری در آسمان مناطق مشاهده گردیده بود.
نور ناشی از زلزله احتمالا به دلیل آزاد شدن گازهای هیدروکربنی لایه‌های زیرین زمین قبل از انجام زلزله‌اند. که انتشارشان تولید نورهای شدید می‌کند.

از علائم دیگر وقوع زلزله ناآرامی حیوانات به دلیل حواس تیزشان است
که توان تشخیص تکانهای خفیف توده‌های سنگ در شرف لغزیدن و سر و صداهای جزی آنها را دارند از جمله کبک ، سگ برخی ماهی‌ها ، کوسه‌ها و … .

کارشناسان و متولیان امر مدیریت بحران و سوانح بر این باورند که برای مقابله با این رخ داد طبیعی باید به عنوان مثال محل سکونت خود را مقاوم سازی کنیم تا از گزنده این بلایای ناگهانی و مخرب در امان بمانیم.

به گفته کارشناسان برخلاف تصور افراد، زلزله، سیل، توفان و پدیده هایی مثل آنها بحران نیستند، بلکه بحران به شرایطی اطلاق می شود که هر کدام از این پدیده ها به دنبال خود ایجاد می کنند.

این کارشناسان می گویند تدوین طرح هایی همچون ˈطرح جامع امداد و نجاتˈ که براساس بحران بودن چنین پدیده هایی بنا نهاده شده اند، زیاد مستدل و قابل قبول به نظر نمی رسد، چرا که این طرح در همان گام نخست که طرح مساله است، درمانده است! یعنی کل طرح در حال تلاش برای حل مساله ای است که به درستی تعریف نشده است.

با توجه به تجربیات گروه های موفق امدادرسان در حوادث و سوانح داخلی، منطقه ای و فرا منطقه ای در کنار مقاوم سازی ساختمان ها، ارتقای آستانه تحمل ملی، آموزش های تخصصی و عمومی و اجرای تمرین های مداوم برای حفظ آمادگی دائمی اهمیت فراوانی دارد.وبه همین منظور دهیاری بختیار برای چندمین بار از اهالی فهیم روستا در خواست نموده ومی نماید. برای جلوگیری از این کونه حوادث تلخ با مراجعه به دهیاری جهت صدور پروانه ومعرفی جهت عطای وام ۱۵میلیونی به منظور مقاوم سازی زیر نظر مهندسین آمادگی دارد.امید است که انشالله هیچ وقت شاهد اینکونه حوادث تلخ نباشیم

نوشته شده توسط dehyaribakhtiar در چهارشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۴:۱۸ ب.ظ

دیدگاه